Board of Education Members

Chaffee R-2 Board of Education members are elected to three-year terms.
At-large elections are held in April of each year.
The Board members make efforts to identify community opinions and
to be responsive to community concerns.
With the exception of executive sessions that are legally conducted within the parameters
of the "Missouri Open Meetings Act", all regular meetings, special meetings and
workshops of the Board of Education shall be open to the public.
Regular monthly meetings are held the second Monday of each month.

Chaffee R-2 School Board

President
Mrs. Jamie Nix

Elected
April 2006

Term Expires 2021

Vice-President
Mr. Steve Seyer

Elected
April 2002

Term Expires 2023

Treasurer
Mr. Dale Tenkhoff

Appointed
September 2015

Term Expires 2023

Member
Mr. John Swinford

Elected
April 2012

Term Expires 2021

Member
Mrs. Lori Whistler

Elected
April 2013

Term Expires 2022

Member
Ms. Becky Ivester

Elected
April 2016

Term Expires 2022

Member
Mr. James Reischma
n

Elected
April 2017

Term Expires 2023